Ekonomi

Fitch’ten Çin tahmini! İyileşme küresel büyümeyi destekleyecek

Fitch’ten yapılan açıklamada, yetkililerin “sıfır Kovid-19” politikasından vazgeçmesinin ardından Çin ekonomisi için 2023 büyüme tahmininin yüzde 4,1’den yüzde 5’e yükseltildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, küresel sıkı para politikasının Çin ihracatına olan talebi baskılaması ve ülkede makro politika gevşemesinin beklenmemesi nedeniyle 2021 yılında kaydedilen yüzde 8,4 büyüme gibi güçlü bir toparlanmanın öngörülmediği vurgulandı.

Çin’in büyüme tahmini

Açıklamada, Çin’de beklenenden güçlü bir toparlanmanın küresel büyümeye de fayda sağlayacağı belirtilirken, Çin’in büyüme iddiasındaki yaklaşık 1 puanlık artışın küresel ekonomik görünümün yüzde 1,4’lük büyüme tahminini otomatik olarak 0,2 puan artıracağı belirtildi. .

Çin’in son dönemdeki güçlü büyümesine kıyasla dünyanın geri kalanındaki büyümenin daha sınırlı olacağına işaret edilen Çin’in bu yılki toparlanmasının ağırlıklı olarak özel tüketim harcamalarından kaynaklanacağı belirtildi.

Enflasyon düşüşünü durdurabilir

Açıklamada, Çin’in yeniden açılmasından en çok mal ticareti ve turizm yoluyla Çin’in tüketici pazarlarıyla bütünleşen ekonomilerin yararlanacağının düşünüldüğü vurgulandı.

Ülkenin enerji talebi ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiye işaret edilen açıklamada, Çinli kullanıcıların LNG talebindeki güçlü artışın, gaz stoklarının LNG ithalatı yoluyla yeniden oluşturulduğu Avrupa’da bu yıl öngörülen güç kaynaklı enflasyon düşüşünü kesintiye uğratabileceği belirtildi.

serinhisar-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu